İlan Ekle Oturum aç

İlyas Bey Külliyesi Hamamı (Faustina Hamamı)

  • Görüntülenen - 156

Açıklama

Türkiye’nin gezmek ve görmek için tavsiye edilebilecek bir yer olan Faustina Hamamı, Aydının Didim ilçesinde bulunmaktadır ve tarihi öneme sahip yapılardan biridir. Didim’in sembolü haline gelmiş olan bu hamam oldukça fazla ziyaretçi akınına uğramaktadır. Milet tiyatrosuna yalnızca 150m uzaklıkta olup Roma imparatoru Marcus Avrelius tarafından yaptırılmıştır. İmparatorun eşi Faustina adına yaptırılan bu hamam belli dönemlerde onarımdan geçirilmiştir. Burada bulunmuş olan Nusa heykelleri şu anda İstanbul Arkeoloji Müzesinde halka sergilenmektedir. Bu hamamın büyük bir havuzu bulunmaktadır ve kenarında çeşme olarak bir aslan heykeli kullanılmıştır. Bu heykel, Milet Müzesinde sergilenmektedir.

Aydın’ın Günaybatı bölümünde yer alan bu hamam görkemi ve güzelliği ile dikkat çekmektedir. Hamamda bulunan yıkanma havuzlarından bir tanesinde, Nehir Tanrısı Maendros’un heykeli bulunmuştur. Bu heykel Miletos Müzesinde sergilenmektedir.

Hamamın yanında yer alan spor alanı, bu dönemde yaşayan Miletos’lu bilgilerin, sağlıklı yaşam stili uyguladıklarını göstermektedir.

Sokak Görünümü

Yorum Ekle

E-postanız bizimle güvende.
Beğendiniz mi?
Tavsiye eder misiniz?
Ulaşım
5.0 Puanın
Fotoğraf ekle