İlan Ekle Oturum aç
Didim’de İklim ve Hava

Didim’de İklim ve Hava

Didim Bölgesinde Yıl Boyu İklim ve Hava Durumu

Didim bölgesinde yazlar sıcak, kurak ve açık ve kışlar uzun, soğuk, yağışlı, rüzgarlı ve parçalı bulutlu. Yıl içerisinde sıcaklık normalde 7°C ila 34°C arasında değişiklik gösterir ve nadiren 2°C altında ve 37°C üzerinde olur.

Didim Bölgesinde Ortalama Sıcaklık 

Sıcak mevsim 3,0 ay uzunluğundadır ve 11 Haziran tarihinde başlayıp 13 Eylül tarihine kadar sürer, günlük ortalama yüksek sıcaklık 30°C üzerindedir. Didim bölgesindeki en sıcak ay Temmuz ayıdır; bu ayda ortalama yüksek sıcaklık 34°C iken düşük sıcaklık 23°C düzeyindedir.

Serin mevsim 4,0 ay uzunluğundadır ve 25 Kasım tarihinde başlayıp 27 Mart tarihine kadar sürer, günlük ortalama yüksek sıcaklık 17°C altındadır. Didim bölgesindeki en soğuk ay Ocak ayıdır; bu ayda ortalama düşük sıcaklık 7°C iken yüksek sıcaklık 13°C düzeyindedir.

Bulutlar 

Didim bölgesinde gökyüzünün bulutlarla kaplı olma durumu yüzdesinin ortalaması yıl boyunca önemli ölçüde mevsimsel varyasyonlar gösterir.

Didim bölgesinde yılın gökyüzünün daha açık olduğu zamanı 25 Mayıs civarında başlar ve 4,4 ay boyunca sürüp 4 Ekim civarında sona erer.

Didim bölgesinde yılın en açık ayı Temmuz ayıdır; bu ay boyunca gökyüzü %99 oranında açıktırçoğunlukla açıktır veya parçalı bulutludur.

Yılın daha bulutlu olan zamanı 4 Ekim civarında başlayıp 7,6 ay boyunca sürer ve 25 Mayıs civarında biter.

Didim bölgesinde yılın en bulutlu ayı Aralık ayıdır; bu ay boyunca gökyüzü %42 oranında kapalıdır veya çoğunlukla bulutludur.

Yağış

Yağmurlu gün en az 1 milimetre sıvı veya sıvıya eşdeğer yağışın olduğu bir gündür. Didim bölgesinde yağmurlu gün ihtimali yıl boyunca oldukça değişiklik arz etmektedir.

Yağmurlu mevsim 5,4 ay boyunca 3 Kasım tarihinden 14 Nisan tarihine kadar sürer ve herhangi bir günün yağmurlu olma ihtimali %18 oranından yüksektir. Didim bölgesinde en çok yağmurlu günün olduğu ay 10,5 gün ortalamasıyla en az 1 milimetre miktar yağışın olduğu Aralık ayıdır.

Kurak sezon 14 Nisan tarihinde başlayıp 3 Kasım tarihine kadar 6,6 ay sürer. Didim bölgesinde en az yağmurlu günün olduğu ay 0,3 gün ortalamasıyla en az 1 milimetre miktar yağışın olduğu Temmuz ayıdır.

Yağışlı günler arasından, yalnızca yağmuryalnızca kar veya bu ikisinin bir karışımını içeren günler arasında ayrım yapıyoruz. Didim bölgesinde yalnızca yağmurun en fazla sayıda gün olduğu ay Aralık olup, ortalama yağış 10,5 gün düzeyindedir. Bu kategorizasyona dayanarak yıl boyunca görülen en yaygın yağış formu yalnızca yağmur olup 22 Aralık tarihinde %36 ile en yüksek olmaktadır.

Yağış miktarı 

Yalnızca aylık toplamları değil, aylar içerisindeki varyasyonu da göstermek için yılın her bir gününü merkez alan hareketli 31 günlük dönemler üzerinden yağış miktarı gösterilmektedir. Didim aylık yağış miktarında aşırı mevsimsel varyasyonlar bulunmaktadır.

Yılın yağmurlu dönemi en az 13 milimetre miktarında hareketli 31 günlük yağış miktarı ile 8,4 ay boyunca 18 Eylül tarihinden 31 Mayıs tarihine sürmektedir. Didim bölgesinde en yağmurlu ay Aralık olup, ortalama yağış 118 milimetre düzeyindedir.

Yılın yağmursuz dönemi 31 Mayıs tarihinden 18 Eylül tarihine kadar 3,6 ay boyunca sürmektedir. Didim bölgesinde en az yağmurlu ay Temmuz olup, ortalama yağış 1 milimetre düzeyindedir.

Güneş 

Didim gün uzunluğu yıl boyunca önemli ölçüde değişiklik arz etmektedir. 2022 yılında en kısa gün 22 Aralık tarihinde 9 saat 35 dakika gün ışığıyla gerçekleşirken en uzun günü ise 21 Haziran tarihinde 14 saat 45 dakika gün ışığıyla gerçekleşir.

En erken gün doğumu 13 Haziran tarihinde 05:49 saatindedir ve en geç gün doğumu ise 6 Ocak tarihinde 2 saat 36 dakika sonra 08:25 saatindedir. En erken gün batımı 6 Aralık tarihinde 17:52 saatinde ve en geç gün batımı 28 Haziran tarihinde 2 saat 43 dakika sonra 20:35 saatindedir.

2022 yılında Didim bölgesinde Yaz saati uygulaması (YSU) yapılmamaktadır.

Ay

Aşağıdaki rakam 2022 yılı için olan kilit ay verilerinin kısa bir temsilini sunmaktadır. Yatay eksen günü, dikey eksen günün saatini göstermektedir. Renkli alanlar ise ayın ufuk çizgisinin üstünde olduğu zamanları ifade etmektedir. Dikey gri çubuklar (yeni Aylar) ve mavi çubuklar (dolunaylar) kilit Ay evrelerini göstermektedir.

Nem

Nem rahatlık düzeyleri için çiylenme noktasını baz alınmıştır zira terin tenden buharlaşıp buharlaşmayacağını ve böylece vücudu serinletip serinletmeyeceğini belirlemektedir. Düşük çiylenme noktaları daha kuru hissi verirken yüksek çiylenme noktaları daha nemli hissi vermektedir. Gece ve gündüz arasında normalde önemli oranda değişiklik arz eden sıcaklıktan farklı olarak çiylenme noktası daha yavaş değişim gösterir ve böylece sıcaklık gece düşebiliyorken genelde bunaltıcı bir günün ardından bunaltıcı bir gece gelir.

Didim hissedilen nem oranında biraz mevsimsel varyasyonlar bulunmaktadır.

Yılın en bunaltıcı dönemi 3,5 ay boyunca 21 Haziran tarihinden 6 Ekim tarihine kadar sürmektedir ve bu zaman zarfında rahatlık düzeyi en az %6 civarında bunaltıcıbasık veya dayanılmaz olmaktadır. Didim bölgesindeki en bunaltıcı günler Ağustos ayındadır ve bu dönemde hava 7,0 gün kadar bunaltıcı veya daha kötü durumdadır.

14 Şubat yılın en az bunaltıcı olan günüdür ve bunaltıcı hava koşulları neredeyse hiç görülmez.

Rüzgar 

Bu bölümde yerden 10 metre yükseklikteki geniş alan saatlik ortalama rüzgar hızları tartışılmaktadır. Herhangi bir lokasyonda deneyimlenen rüzgar yerel topografyaya ve diğer faktörlere çok bağımlıdır ve anlık rüzgar hızı ve yönü saatlik ortalamalardan çok daha fazla değişkenlik göstermektedir.

Didim ortalama saatlik rüzgar hızı yıl boyunca önemli oranda mevsimsel varyasyonlar gösterir.

Yılın daha rüzgarlı olan dönemi 16,3 kilometre/saat düzeyinin üstünde ortalama rüzgar hızıyla 9 Kasım tarihinden 8 Nisan tarihine kadar 5,0 ay boyunca sürer. Didim bölgesinde yılın en rüzgarlı ayı Şubat ayıdır ve bu dönemde ortalama saatlik rüzgar hızı 18,5 kilometre/saat olmaktadır.

Yılın en sakin zamanı 8 Nisan tarihinden 9 Kasım tarihine kadar 7,0 ay boyunca sürmektedir. Didim bölgesinde yılın en sakin ayı Mayıs ayıdır ve bu dönemde ortalama saatlik rüzgar hızı 13,8 kilometre/saat olmaktadır.

Didim bölgesinde yıl boyunca baskın ortalama saatlik rüzgar kuzey yönünden gelmektedir.

Su Sıcaklığı

Didim büyük bir su kitlesine yakın konumdadır (örneğin okyanus, deniz veya büyük bir göl gibi). Bu bölüm o su kütlesinin geniş alan ortalama yüzey sıcaklığına ilişkin rapor sunmaktadır.

Ortalama su sıcaklığı yıl boyunca aşırı mevsimsel değişiklikler göstermektedir.

Yılın su sıcaklığının daha ılık olduğu dönemi ortalama sıcaklığın 23°C düzeyinin üzerinde olduğu 26 Haziran tarihinden 3 Ekim tarihine kadar 3,3 ay boyunca sürer. Didim bölgesinde suyun en sıcak olduğu ay Ağustos ayıdır ve bu dönemde ortalama sıcaklık 24°C olmaktadır.

Yılın su sıcaklığının daha serin olduğu dönemi ortalama sıcaklığın 18°C düzeyinin altında olduğu 26 Aralık tarihinden 27 Nisan tarihine kadar 4,0 ay boyunca sürer. Didim bölgesinde suyun en serin olduğu ay Mart ayıdır ve bu dönemde ortalama sıcaklık 16°C olmaktadır.

Ziyaret Etmek İçin Yılın En İyi Zamanı

Havanın Didim bölgesinde yıl boyunca ne kadar iyi olduğunu ölçmek için iki seyahat skoru hesaplaması yapıyoruz.

Turizm skoru açık, yağmursuz günleri ve 18°C ila 27°C arasındaki hissedilen sıcaklıkları tercih etmektedir. Bu skora bağlı olarak Didim bölgesini genel açık hava turist aktiviteleri açısından ziyaret etmek için en iyi zamanlar Nisan sonundan Haziran ortasına ve Eylül başından Ekim sonuna, en yüksek skoru alan ise Eylül ayının son haftası.

Kumsal/havuz skoru açık, yağmursuz günleri ve 24°C ila 32°C arasında hissedilen sıcaklıkları tercih etmektedir. Bu skora bağlı olarak, sıcak hava faaliyetleri açısından Didim ziyaretinin en iyi zamanı Haziran başından Eylül sonuna, en yüksek skoru alan ise Haziran ayının son haftası.

Metodoloji

Analiz yapılan dönemde (1980 ila 2016 arasında) 08:00 ila 21:00 arasındaki her saatte hissedilen sıcaklık, bulut örtüsü ve toplam yağış için bağımsız skorlar hesaplanır. Bu skorlar tek bir saatlik bileşik skor olarak birleştirilmekte ve daha sonra günlere toplanmakta ve analiz dönemindeki tüm yıllar için ortalaması alınıp düzleştirilmektedir.

Bizim bulut örtüsü skorumuz tam açık gökyüzü için 10’dur ve neredeyse tamamen açık gökyüzü için 9 ve tamamen kapalı gökyüzü için 1 olacak şekilde doğrusal olarak azalmaktadır.

Söz konusu saati merkez alan üç saatlik yağışa dayalı olan yağış skorumuz1 milimetre hiç yağış olmamasına 10 skoru vermektedir. Bu skor çok az yağış için 9 ve 1 milimetre ve daha fazlası yağış için 0 olacak şekilde doğrusal olarak azalmaktadır.

Bizim turizm sıcaklık skorumuz 10°C altında hissedilen sıcaklıklar için 0, 18°C için doğrusal olarak 9’a, 24°C için 10’a yükseltmekte ve 27°C için doğrusal olarak 9’a ve 32°C daha sıcak dereceler için 1’e düşmektedir.

Bizim kumsal/havuz sıcaklık skorumuz 18°C altındaki hissedilen sıcaklıklar için 0, 24°C için doğrusal olarak 9’a ve 28°C için 10’a yükselmekte ve 32°C için doğrusal olarak 9’a ve 38°C ve daha yüksek dereceler için 1’e düşmektedir.

Yetiştirme Sezonu

Yetiştirme sezonu tanımları dünya çapında farklılık gösterir ancak bu raporda yıl içerisinde (Kuzey Yarımküre için takvim yılı, Güney Yarımküre için ise 1 Temmuz tarihinden 30 Haziran tarihine kadar) en uzun ve sürekli donma dışı sıcaklı dönemleri (≥0°C) olarak tanımlanmaktadır.

Her yıl gerçekleşmemekle birlikte Didim bölgesinde bazı kış dönemlerinde donma sıcaklıkları görülmektedir. Yetiştirme döneminde olma olasılığı en düşük olan gün 16 Ocak tarihidir ve ihtimali %66 olmaktadır.

Yetiştirme derecesi günleri bitki ve hayvan gelişimini tahmin etmede kullanılan yıllık bir ısı birikme ölçeğidir ve maksimum bir sıcaklık düzeyinin üzerindeki herhangi bir fazlalığı göz ardı ederek baz bir sıcaklık üzerindeki sıcaklık entegrali olarak tanımlanmaktadır. Bu raporda taban 10°C tavan ise 30°C olarak kabul edilmektedir.

Yalnızca yetiştirme derecesi günlerine dayanarak, Didim bölgesinde bahar çiçekleri ilk 28 Ocak civarında ortaya çıkarken nadiren 16 Ocak tarihinden önce veya 21 Şubat tarihinden sonra çıkar.

Güneş Enerjisi

Bu bölüm geniş bir alan üzerinde yüzeye ulaşan toplam günlük kısa dalga güneş enerjisini ele almaktadır ve bunu yaparken günün uzunluğu, Güneşin ufuk çizgisi üstündeki yüksekliği, bulut ve diğer atmosferik bileşenler tarafından emilim üzerinde mevsimsel etkileri göz önünde bulundurmaktadır. Kısa dalga radyasyonu görünür ışın ve ultraviyole radyasyon içermektedir.

Ortalama günlük kısa dalga güneş enerjisi yıl boyunca aşırı mevsimsel değişiklikler gösterir.

Yılın daha güneşli olan dönemi metrekare başına 7,2 kWh düzeyinin üstünde günlük ortalama olay kısa dalga enerjisiyle 9 Mayıs tarihinden 24 Ağustos tarihine kadar 3,5 ay boyunca sürer. Didim bölgesinde en güneşli ay Temmuz ayıdır ve bu dönemde ortalama 8,2 kWh olmaktadır.

Yılın daha karanlık olan dönemi metrekare başına 3,4 kWh düzeyinin altında günlük ortalama kısa dalga enerjisiyle 4 Kasım tarihinden 15 Şubat tarihine kadar 3,4 ay boyunca sürer. Didim bölgesinde en karanlık ay Aralık ayıdır ve bu dönemde ortalama 2,2 kWh olmaktadır.

Topografi

Bu rapor için Didim bölgesi coğrafi koordinatları 37,385° enlem, 27,256° boylam ve 69 m yüksekliktir.

Didim bölgesinin 3 kilometre çapındaki topoğrafyada yükseklik açısından yalnızca az miktarda varyasyon bulunur ve maksimum yükseklik değişimi 106 metre iken ve deniz seviyesinden ortalama yüksekliği ise 45 metre kadardır. 16 kilometre çapında yükseklikte yalnızca az miktarda varyasyon gösterir (450 metre). 80 kilometre çapında çok önemli miktarda varyasyon gösterir (1.443 metre).

Didim bölgesinin 3 kilometre yakınındaki alan ekili arazi (%49), çalılık (%34) ve yapay yüzeyler (%15) ile kaplıyken, 16 kilometre yakınındaki alan su (%61) ve ekili arazi (%16) ile ve 80 kilometre yakınındaki alan ise su (%54) ve ekili arazi (%17) ile kaplıdır.

Veri Kaynakları

Bu rapor Didim bölgesi normal hava durumunu tarihi saatlik hava durumu raporlarının ve 1 Ocak 1980 tarihinden 31 Aralık 2016 tarihine olan model yeniden yapılandırmalarının istatiksel bir analizine dayanarak ortaya koymaktadır.

Bu internet sitesinde yer alan bilgiler olduğu gibi verilmektedir ve doğruluğuna ve herhangi bir amaca uygunluğuna dair herhangi bir garanti verilmemektedir. Hava durumu verileri hataya, firelere ve diğer eksiklere yatkındır. Bu internet sitesinde sunulan içeriğe göre verilen herhangi bir karar hususunda kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Kaynak: Weather Spark

Önceki Yazı
Nöbetçi Eczaneler
Sonraki Gönderi
Tarihçe

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.