İlan Ekle Oturum aç

Açıklama

Söke ovası 2000 yıl kadar önce denizdi, burada büyük bir körfez vardı. Büyük Menderes ırmağının getirdiği alüvyonlar körfezi duldurdu ve ova haline getirdi. Bugünkü Bafa Gölü denizden bir parça olarak arada kaldı. Gölün üzerinde iki ada bulunmaktadır. İkiz adalardan biri aslında tam ada değil, bir kumulla karaya bağlıdır. Bafa Gölü’nde kefal, levrek, yılan balığı tutulmaktadır. Gölde gezmek isterseniz dolmuş usulü motorlara binebilirsiniz. Bu sayede Adalar, Heraklia antik kentini de gezilebilirsiniz. Göldeki adalarda manastırlar, kiliseler kurulmuş. Bunlardan “Yediler Manastırı” en eskisidir. Gölün çevresi zeytinliklerle çevrili. Bu nedenle gölün çevresindeki lokantalar da yapılan yemeklerin hepsi zeytinyağı ile yapılmaktadır.

Bafa Gölü Didim’e 16 kilometre mesafede bulunmaktadır. Menteşe Dağları’nın içine kadar giren sığ bir göl, 60 km2 genişliğinde yüzölçümüne sahiptir. Latmos Körfezi’nin denizle bağlantısı, Menderes Nehri’nin getirdiği alüvyonlar nedeniyle kesilmiştir.

Bafa Gölü bir süre sonra deniz ile bağlantısı koparak iç göle olmuş ve 1989 senesinde Bafa Gölü Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı kararı ile Tabiat Parkı olmuştur. Ülkemizin en gözde kuş cennetlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Bafa Gölü’nün yanı başında yürüyüş yapabilirsiniz. Harika fotoğraflar çekebilir ve çevrede yer alan lezzetli balık restoranlarında gölde bulunan balıkları tadabilirsiniz. Nisan ve Mayıs aylarında doğanın en güzel haline bürünen gölü istediğiniz ayda ya da mevsimde gezebilirsiniz.

Didim ilçe merkezinden hareket eden minibüs ve dolmuşlar ile ya da şahsi aracınız ile rahatça ulaşabilirsiniz.

E-postanız bizimle güvende.
Deniz
Kum
Ulaşım
5.0 Puanın
Fotoğraf ekle