İlan Ekle Oturum aç

Açıklama

Milet Müze Müdürlüğü, Aydın İli, Didim İlçesi, Balat Köyü yakınlarında bulunan Milet Antik Kenti içinde yer alır. 1973 yılında hizmete açılan Müze binası, statik açıdan problemli olması nedeniyle 2000’li yıllarda ziyarete kapatılmıştır. 2007 yılı içerisinde yeni Müze binasının temeli atılmış ve 1200 m2’lik kullanım alanlı yeni müze binası 2011 tarihinde ziyarete açılmıştır.
Müze binası içerisinde Milet, Didim ve Priene Antik Kenti’ndeki kazılar sonucu ortaya çıkarılan eserler sergilenmektedir.
Milet Salonunda; Minos mutfağı, Minos ve Miken kültürlerine ait seramik kaplar, Zeytintepe’de yer alan Aphrodite Kutsal Alanı buluntuları, Helenistik ve Roma Dönemi’ne ait Kazartepe mezar buluntuları,
Didim Salonunda; Milet-Didim arasında yer alan kutsal yol kazılarında ortaya çıkan brankid ve sfenksler, Didim kazısında ele geçirilen kaplar ve Apollon Tapınağı’na ait buluntular,
Priene Salonunda; Priene evlerinden çıkan Helenistik Dönem küçük buluntular ve Athena Tapınağı mimari parçaları,
Orta Salonda; İlyas Bey Külliyesi’ne ait kaplar, pişmiş toprak figürünler, bronz eserler, cam, takı ve sikke seksiyonu yer almaktadır.
Müze bahçesi ise açık teşhir olup genelde büyük boyutlu mermer eserler, kitabeler, lahitler ve mimari parçalar sergilenmektedir.

Müze Ziyaret Saatleri (Yaz/Kış): Yaz 08:30-19:00, Kış 08:30-17:00

MÜZE BROŞÜRÜNÜ İNDİR

Sokak Görünümü

Yorum Ekle

E-postanız bizimle güvende.
Beğendiniz mi?
Tavsiye eder misiniz?
Ulaşım
5.0 Puanın
Fotoğraf ekle