İlan Ekle Oturum aç

Açıklama

Aydın İli, Söke İlçesi, Güllübahçe Kasabası, Turunçlar Mahallesi sınırları içinde, Samson Dağı’nın eteklerinde, M.Ö. 350 yılında İonialılar tarafından kurulmuştur. İonia Konfederasyonu’na bağlı 12 kentten birisidir.
Kentte Helenistik, Roma, Doğu Roma Dönemi’nde yerleşme olmuştur. Bugün yüzeyde görülen buluntular Helenistik ve Doğu Roma Çağı’na ait kalıntılardır. Kent Hippodamos kent planına göre yapılmış mimari yönden oldukça önem arz etmektedir. Doğu Roma Devri’nde Priene piskoposluk merkezi idi. Ancak 13.yy da şehir salgın bir hastalık sonucu tamamen terk edilmiş olup bu tarihten sonra bir daha yerleşim izi görülmemiştir.

Antik Kentte tiyatro, Athena Tapınağı, agora, bouleterion, Zeus Tapınağı, özel evler, Büyük İskender Evi, Mısır Tanrıları Tapınağı, Kybele Tapınağı, Doğu Roma Kilisesi, Doğu Roma Şatosu bugün ayakta durmaktadır.

Kentte 1673 yılında araştırma yapılmış, 1868-1869 yılında İngilizler kazı yapmıştır. 1895-1899 yılları arasında Alman bir ekip burada çalışma yapmıştır.1977 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü Priene’deki çalışmalara yeniden başlamış olup kazı çalışmaları halen devam etmektedir.

Ziyaret Saatleri (Yaz/Kış): Yaz 08:30-19:00, Kış 08:30-17:00

Sokak Görünümü

E-postanız bizimle güvende.
Beğendiniz mi?
Tavsiye eder misiniz?
Ulaşım
5.0 Puanın
Fotoğraf ekle