İlan Ekle Oturum aç

Açıklama

Aydın İli, Didim İlçesi, Hisar Mahallesi’ndedir. Milet’e 19 km. uzaklıktadır. Tapınak kehanet Tanrısı Apollon adına yapılmış orakel, fal ve bilicilik merkezi idi. Yapımına M.Ö. 8.yy.da başlanmış, M.Ö. 560-550 yıllarında yani Arkaik Çağ’da büyük bir bölümü tamamlanmıştır.
M.Ö. 494 yılında Perslerin Milet’e saldırmalarıyla Didim’deki tapınakta Perslerin eline geçmiş ve yağmalanmıştır. Helenistik Devirde Milet’in önem kazanmasıyla burasının da önemi artmıştır. Bugün ayakta duran kalıntıların temelleri atılmış, Büyük İskender tapınağın inşasına eskisinden daha büyük olarak başlanmış, yapımı uzun yıllar sürmüş ve henüz bitmemişken Hıristiyanlığın yayılması üzerine tamamlanamamıştır. M.S. 395’te Roma İmparatoru Theodosius’un buyruğu ile fal kesinlikle yasaklanmış ve orakel yok olmuştur.

1858 yılında S.C. Newton burada araştırma yapmış, bazı eserleri İngiltere’ye götürmüştür. 1962 yılında Almanlar burada kazı çalışmalarına başlamıştır. 1975 yılında başlayan ve hala devam eden kazılar Alman Arkeoloji Enstitüsü adına yürütülmektedir.

Ziyaret Saatleri (Yaz/Kış): Yaz 08:30-19:00, Kış 08:30-17:00

Sokak Görünümü

E-postanız bizimle güvende.
Beğendiniz mi?
Tavsiye eder misiniz?
Ulaşım
5.0 Puanın
Fotoğraf ekle