İlan Ekle Oturum aç

İnciri deniz yeli vurdu! Binlerce ton incir ziyan oldu

Dünyaca ünlü Aydın incirinde bu yıl deniz yeli nedeniyle yaklaşık 2,5 trilyon civarında zarar meydana geldi. Üreticiler zamansız esen yel nedeniyle incir kalitesinin etkilendiğini belirtti. Aydın dağlarına çok iyi yağmur yağmasından dolayı 95-100 bin ton olarak belirlenen incir rekoltesinin üzerinde bir üretim tahmin edilirken hasat sezonunda esen nemli rüzgar nedeniyle rekoltenin neredeyse 3’te birinin hasat edilemeden ağaçlarda eridiği belirtildi.

Aydın’daki incir üretim alanlarında son yılların en yüksek neminin yaşadığını, bunun da üretimde ve kalitede ciddi kayıplara neden olduğunu belirten üreticiler ve ziraat odası yetkilileri bölgede etkili olan imbat rüzgarlarının incirlerde çatlamaya ya da akmaya neden olduğunu belirttiler.

Bu yıl hasat sezonuna kadar mevsimin çok iyi gitmesi ve yağış yılında Aydın dağlarına çok iyi yağmur yağmasından dolayı 95-100 bin ton olarak belirlenen incir rekoltesinin üzerinde bir üretim tahmin edilirken hasat sezonunda esen nemli rüzgar nedeniyle rekoltenin neredeyse 3’te birinin hasat edilemeden ağaçlarda eridiği belirtildi.

Aydın’da inciri deniz yeli vurdu! Tonlarca incir ziyan oldu

Yaşanan durumun tamamen iklimsel ve insan iradesi dışında gerçekleşen bir olay olduğunu belirten üreticiler, “İncir çok narin ve bir o kadar da nazlı ve en küçük şeyden etkilenen bir meyvedir. Bu yıl mevsimsel yağışlar çok iyi oldu. Ağaçlarımız hasat sezonuna kadar çok keyifliydi. İncirler olgunlaşıp hasat sezonu yaklaştığında başlayan deniz yeli ve oluşan nem ciddi sıkıntıya neden oldu.

Kaynak: https://www.yeniasir.com.tr/ege/aydin/2022/09/08/aydinda-inciri-deniz-yeli-vurdu-binlerce-ton-incir-ziyan-oldu?paging=3

Önceki Yazı
Aydın kurtuluş coşkusunu Haluk Levent ile yaşadı
Sonraki Gönderi
Didim’den dünyaya barış çağrısı

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.