İlan Ekle Oturum aç

İzmir ve Aydın’da hissedilen peş peşe depremler

AFAD verilerine göre, Ege Denizi’nde 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İzmir ve Aydın çevrelerinde de hissedildi. 4.1’lik depremin ardından aynı bölge yinne sallandı.

Ege Denizi, Kuşadası Körfezi’nde saat 13.27’de deprem meydana geldi. Depreme ilişkin verileri AFAD ve Kanbdilli Rasathanesi tarafından paylaşıldı. AFAD’a göre deprem 4.1 büyüklüğünden olurken derinlik 6.33 km. olarak açıklandı.

Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 4.2 olarak duyurdu. Deprem İzmir ve Aydın’da da hissedildi.

BİR DEPREM DAHA!

AFAD’ın verilerine göre saat 13.29’da aynı bölgede bir deprem daha meydana gelirken depremin büyüklüğü 4 olarak açıklandı. Depremin derinliği ise 7 km. olarak duyuruldu.

Ege Denizi’nde 2 dakika arayla merkez üsleri Kuşadası Körfezi olan 4.1 ve 4 büyüklüğünde meydana gelen 2 depremin ardından Kuşadası ilçesindeki okullar tedbir amaçlı boşaltıldı. Öte yandan deprem, bölgedeki bir iş yerinin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Görüntülerde deprem sırasında halkın yaşadığı panik anı yer aldı.

‘DEPREM FIRTINASI ŞEKLİNDE SÜRMEKTEDİR’

Aydın’ın yanı sıra İzmir’de de hissedilen depremi değerlendiren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Bu sabah erken saatlerden itibaren olan deprem aktivitesi deprem fırtınası şeklinde sürmektedir. Kuşadası Körfezi doğu kıyılarına yakın yerde oluşan bu depremler, Gümüldür Fayı ve Efes Fayı’nın kesişim noktalarına yakın yerde gerçekleşmektedir. Bu depremler, 30 Ekim 2020 depreminin tetiklediği faylarda gelişmektedir. Gerek Gümüldür gerekse Efes Fayı uzun dönemden beri yıkıcı deprem üretmemektedir. Bu fayların gelecekteki deprem üretme potansiyelleriyle ilgili bilgi alabilmek için geçmiş dönemlerde üretmiş oldukları depremleri bulmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda birkaç ay içinde bu fayları inceleme fırsatı bulacağız. 30 Ekim depreminden sonra son 2 yılda elde edilen tüm bulgu ve bilgiler kamuoyu ile 31 Ekim’de Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenecek bir İzmir Deprem Çalıstayı’yla kamuoyuyla paylaşılacaktır” dedi.

‘FIRTINANIN SÜRMESİ BEKLENMEKTEDİR’

Jeofizik uzmanı, deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise “4,2 büyüklüğündeki deprem 2020 Sisam Pamucak’ta uzantısı olan Keçi Kalesi düşümlü kırığı üzerinde oluşmuştur. Bu kırık geçmişte 7,2’ye dek depremler üretmiştir. Deprem fırtınası 15 kilometre boyunca gerginlik boşaltmaktadır. Fırtınanın sürmesi beklenmektedir. Ne var ki arkasından daha büyük bir deprem gelip gelmeyeceğini söylemek güçtür. Olursa, en olası yer Ortaklar Germencik olarak beklenmektedir” ifadelerini kullandı.

Son dakika... İzmir ve Aydında hissedilen peş peşe depremler
Son dakika... İzmir ve Aydında hissedilen peş peşe depremler

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/gundem/son-dakika-izmir-ve-aydinda-hissedilen-deprem-6842912

Etiketler:
Önceki Yazı
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden maden şehitleri için hayır
Sonraki Gönderi
Aydın’da barajların doluluk seviyeleri açıklandı

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.