İlan Ekle Oturum aç

Didim’de 2022 turizm değerlendirme toplantısı yapıldı

2022 yaz sezonunun ilçe açısından ele alınması amacıyla Didim Kaymakamlığı öncülüğünde turizm değerlendirme toplantısı yapıldı.

Didim Aquasis Otel’de gerçekleşen toplantıya Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Belediye Başkan Yardımcısı Zeynel Şener, Didim İlçe Jandarma komutanı M. Gani Solak, İlçe Emniyet Müdürü Yunus Dinç, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ahmet Demir, Didim Turizm Birim Şefi Nilüfer Kıpır, DİTAB Başkanı Sevinç Karataş, Didim Turizm Dernek Başkanı Mustafa Şentürk ve çok sayıda konaklama tesis işletmecisi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İlçe Kaymakamı Can Kazım Kuruca “Sahip olduğumuz güzelliklerle, sahip olduğumuz tarihi miraslarla sadece Türkiye’nin değil belki de dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yaşıyoruz. Didim’in bu mükemmel potansiyelini el birliği ile iş birliği içerisinde ortaya çıkartmak üzere bu toplantıyı düzenledik. Öncelikle 2022 yılını değerlendirip 2023 yılı beklentilerimizi konuşacağız. Devlet olarak hangi adımları atmalıyız? Özel işletmeler olarak neler yapmalıyız? Sizlerin bizden beklentileri neler, bizim sizden beklentilerimiz neler? Bunları konuşacağız. Yönetişim çerçevesinde, Didim’le ilgili her kararda olduğu gibi sizlere danışarak, sektörün duayenlerini dinleyerek, onların sorunlarını çözerek başlamak istiyoruz. 2021 yılında Didim’i ziyaret eden yabancı turist sayısı 328 bin iken, 2022 yılının ilk sekiz ayında 528 bin yabancı turist ağırladık. Konaklama tesislerimizin doluluk oranı yüzde 95 civarında gerçekleşti. Ziyaretçilerimiz öncelikle İngiltere, Almanya, Polonya, Bulgaristan, Kazakistan ve birçok ülke vatandaşları izliyor. Bu sayıları daha yukarılara çıkarmak için nitelikli konaklama tesis sayımızı arttırmalıyız. Neyi daha iyi yapabiliriz bunları konuşmak için bir aradayız.” dedi

Söz alan konaklama tesisi işletmecileri Didim’de eksikleri dile getirdi. Dile getirilen eksiklikleri uzun süredir gündemde olan altyapı eksikliği, su sıkıntısı, sahillerdeki wc ve duş eksikliği, mevcut koyların kullanıma açılması, çarpık yapılaşma, günü birlik evlerin kayıt dışı kiralanmasının önüne geçilmesi oluştururken, Altınkum Vakıflar arazisinin bir arkeoloji müzesi olarak değerlendirilmesi talebi gündeme getirildi. Sorunları not alan yetkililer çözümleri için çalışacaklarını dile getirdi.

Kaynak: https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/12376787/didimde-2022-turizm-degerlendirmesi-yapildi

Önceki Yazı
Aydın Büyükşehir Belediyesi tiyatro atölyeleri başladı
Sonraki Gönderi
Aydın’da Yeni̇ Yetenekler İçi̇n Konservatuvar Zamanı

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.