İlan Ekle Oturum aç

Aydın’ın turizm pazarındaki payını artırmalıyız

Aydın Kültür ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Yazıcı, Aydın’ın ülke ve dünya turizm pazarındaki payını artırmanın herkesin hedefi olması gerektiğini söyledi.

Kuşadası ve Didim gibi iki önemli turizm merkezine sahip olan ve birçok ilçesinde antik kent bulunan Aydın’da Kültür ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Yazıcı, 27 Eylül Dünya Turizm Günü dolayısı ile yazılı açıklama yaptı.

Turizmin, sevgi ve hoşgörü ile beslenen, birçok değişik kültürden insanı kaynaştıran en kuvvetli sevgi bağı ve ayrıca kalkınma ve barış yolu olduğunu belirten Yazıcı, “Anadolu geçmiş uygarlıkları sergileyen doğal bir müze ise, turizmi canlandırarak, geçmişten-geleceğe kültürümüzü yaşatıp sonsuza taşımak, dünyaya tanıtmak bizim görevimizdir” dedi.

“SÜREKLİ GELİŞİM GÖSTEREN BİR ENDÜSTRİ”

Turizm bilincinin geliştirilmesi ve bu alanda yaşanan gelişmelerin diğer ülkelere de aktarılarak deneyimlerin paylaşılması amacıyla, Dünya Turizm Örgütü’nün (WTO) önerisi, Birleşmiş Milletler’in de 1980’de aldığı kararla her yıl 27 Eylül’ün ‘Dünya Turizm Günü’ olarak kutlandığını kaydeden Yazıcı, şunları kaydetti:
“Turizm, yarattığı iş kolları ve istihdam olanakları ile dünya ekonomisinde çok büyük yer tutan, sürekli gelişim gösteren bir endüstridir. Turizmin giderek çeşitlenmesi ve tüm yıla yayılması ile insanların gezi alışkanlıkları da değişti. Turizm sayesinde her yıl daha fazla insanın seyahat etmesine ve dolayısıyla sosyal ve kültürel alışverişin artmasına olanak sağlayarak dünya barışına da katkıda bulunulmaktadır.”

“EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZ”

Farklı inanç ve kültürleri buluşturmanın, kaynaştırmanın ve bir arada özgürce yaşamalarını sağlayan bir uygarlık mirasına sahip olmanın Türkiye’nin en büyük zenginliği olduğunu dile getiren Yazıcı, “Sahip olduğumuz bu zenginlikleri önce kendi insanımıza, sonra tüm dünyaya anlatmak ve tanıtmak olmalıdır ilk hedeflerimiz. Turizm sektöründe dünya ortalamasının üzerinde bir hızla büyüyen ülkemizin kültürel çeşitliliğinin öne çıkarılmasında hepimizin seferber olması gerekir. Turizm vizyonumuzun ana düşüncesi, kültürümüzü; insanımızın doğaya ve tarihe sahip çıkan bir bilinçle sergilemesi olmalıdır. Ülkemizin en önemli turizm kentlerinden biri olan Aydın’ımızın ülkemiz ve dünya turizm pazarındaki payını daha da arttırmak ve ilimizin önemli bir destinasyon olarak en kısa sürede aranılan dünya şehirleri arasında yer almasına katkıda bulunmak hepimizin hedefi olmalıdır” şeklinde konuştu. Turizmin ulusal ekonomilere katkısının yanı sıra uluslararası kültürel ve toplumsal iletişimi sağlayıcı ve bütünleştirici rolünün tüm dünyada egemen olması dileğiyle ‘Dünya Turizm Günü’nü kutlayan Yazıcı, sektöre emek veren herkese de başarılar diledi.

Kaynak: https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/12173311/aydinin-turizm-pazarindaki-payini-artirmaliyiz

Etiketler:
Önceki Yazı
Aydın Büyükşehi̇r Beledi̇yesi̇’ni̇n Gençli̇k Kültür Merkezi̇’nde Güz Yarıyılı Başladı
Sonraki Gönderi
Aydın Beşiktaşlılar Derneği’nden eğitime dev destek

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.