İlan Ekle Oturum aç

Aydın’da Nar Ekşisi Telaşı Başladı

Aydin’da kis mevsiminin yaklasmasi ile birlikte kirsal kesimlerde nar eksisi telasi basladi. Hasat edilen eksi narlarin suyu sikildiktan sonra kaynatilarak yapilan nar eksisi yiyene saglik verirken üreticilerin de ekonomisine ciddi katki sagliyor. Mesakkatli bir islem olmasina karsin nar eksisinin iyi paraya satildigi belirtildi.

Türkiye’de çaydan baska her türlü tarim ürününün yetistigi il olarak bilinen Aydin’da nar hasadi basladi.

Eksi narlarin tanelenip suyu sikildiktan sonra kaynatilmasi ile elde edilen nar eksisi, üreticinin yüzünü güldürürken tüketenin de hem agzini tatlandirdigi hem de saglik verdigi belirtildi. Aydin il genelinde üretilebilen narlari hasat eden çiftçiler geleneksel yöntemlerle nar eksisi üretimine basladi.

Son yillarda dogal beslenmeye özen gösteren vatandaslarin organik gidalara yöneldigini belirten Karpuzlulu nar üreticilerinden Mutlu Yilmaz, eskiden sadece kendi ihtiyaçlari için ürettikleri nar eksisini artik talep edenlere de verdiklerini söyledi.

Eksi nar yeniden kiymete bindi

Kisa süre öncesine kadar pek çok üreticinin ekonomik degeri olmadigi için toplamadigi eksi narlar, son yillarda yeniden kiymete bindi. Dalindan özenle toplanarak taneleri ayiklanan narlar yine agaç tekneler içinde suyu sikildiktan sonra kaynatilarak dogal bir eksi haline getiriliyor. Raf ömrü de uzun olan nar eksisinin özellikle kis döneminde grip ve enfeksiyon hastaliklarina karsi vücudu korudugu belirtildi.

Yemek ve salatalara lezzet katmak için sofralarin vazgeçilmez aromasi haline gelen nar eksisini tamamen dogal ve geleneksel yöntemlerle hazirladiklarini belirten ve özellikle virüs salginindan sonra çok fazla ragbet gördügünü belirten Mustafa Balli, “Mevsimin durumuna göre ekim ayinda olgunlasmaya baslayan narlar önce bahçelerden toplaniyor. Dalindan tek tek topladigimiz narlari daha sonra taneleyip suyunu sikiyoruz. Ezerek çikardigimiz narin suyunu daha sonra koyulasana kadar kazanlarda odun atesinde kaynatarak eksisini yapiyoruz” dedi.

Kaynak: https://beyazgazete.com/haber/2022/10/19/aydin-da-nar-eksisi-telasi-basladi-6632228.html

Etiketler:
Önceki Yazı
Aydın’da barajların doluluk seviyeleri açıklandı
Sonraki Gönderi
Di̇di̇m Cumhuri̇yet’i̇n 99. Yılını Coşkuyla Kutlayacak

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.