İlan Ekle Oturum aç

Aydin Turizmde Altin Yillarindan Birini Yasiyor

Kusadasi, Didim gibi ünlü sahil kentlerinin yani sira Priene, Afrodisyas, Milet, Apollon gibi önemli antik kentlerin bulundugu medeniyetler ve tarih sehri Aydin, turizmde altin yillarindan birini yasiyor.

Yürütülen es zamanli 19 arkeolojik kazi ile bu konuda ülkenin ilk siralarinda yer alan Aydin, bu yil ziyaretçi akinina ugradi. Kurvaziyer turizminde bu yil 500 rezervasyonun 400’e yakini su ana kadar gerçeklesirken, sezon basindan bu yana yakalanan otellerin yüzde yüz doluluk orani hala devam ediyor. 2021 yilinda 2 milyon ziyaretçi ile rekor kiran Aydin, 2022’de yüzde 25 artisla hedef koydugu 2.5 milyon ziyaretçi hedefine ulasmaya ise çok yakin.

“Medeniyetler ve tarih sehri olmanin geregi olarak çalismalari yürütüyoruz” diyen Aydin Il Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Mehmet Umut Tuncer, “Yaklasik iki buçuk yildir baslattigimiz çalismalarla 19 antik kentte kazi çalismasi yürütüyoruz. En yakin rakibimiz 14 çalismayla Antalya ve Mugla bölgesi, sonra 11 çalisma ile Izmir geliyor. Antik dönem çalismalarimiz bir yandan ilerlerken, Türk-Islam tarihi çalismalarini da baslattik. Yakin zamanda güzel bulgulara ulastik. Cumhuriyet dönemi ve Milli Mücadele döneminde Aydin’in konumu ile ilgili çalismalarimizi da sürdürüyoruz. Aydin hak ettigi kültür potansiyelini ortaya koyup, turizm katma degerine dönüstürme noktasinda güçlü bir yol aldi” dedi.

Turizmde elde edilmesi zor, çitayi yüksege koyan basarilara imza attiklarini söyleyen Tuncer, “2019 yilinda yani pandemiden önceki son yil Türkiye’de 52.5 milyon turist agirlanirken, Aydin’da o yil 1 milyon 600 bin kisiyi agirlamistik. 2020 pandemi ve kötü bir yildi. 2021 yili da pandemi yili olmasina ragmen Türkiye 30 milyon ziyaretçi agirlarken, Aydin’da 2019 yilina oranla yüzde 25 artisla 2 milyon ziyaretçi agirladik. Bir rekor kirdik. 2022’de 2.5 milyon ziyaretçi hedefi koyduk. Çok sükür bugüne kadar otellerimiz yüzde yüz dolulukla geldi. Kurvaziyer turizminde yaklasik 500 gemi rezervasyonu oldu, bunun 400’e yakini gerçeklesti. Müthis bir turizm sezonu geçiriyoruz. Ekim’in 20’sine kadar otellerimiz neredeyse yüzde yüz dolulukta ve kasim ayi ortalarina kadar da otellerimiz açik. Bence 2022 yili için hedef koydugumuz 2.5 milyon skalasini da yakalayacagiz” diye konustu.

Kaynak: https://beyazgazete.com/haber/2022/9/23/aydin-turizmde-altin-yillarindan-birini-yasiyor-6611228.html

Etiketler:
Önceki Yazı
Germenci̇k’te İnci̇r Festi̇vali̇ Coşkusu
Sonraki Gönderi
Didim’den Yunan adalarına kaçmaya çalışan 92 düzensiz göçmen yakalandı

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.