İlan Ekle Oturum aç

Aydın Karacasu’da Zeyti̇n Üreti̇ci̇leri̇, Fi̇yatların Düşük Olması Nedeni̇yle Beledi̇ye Anonsuyla Hasada Ara Veri̇ldi̇ği̇ni̇ Duyurdu

Aydın’ın Karacasu ilçesinde zeytin üreticileri, alım fiyatlarının bir hafta içinde iki kez 1’er lira aşağı çekilmesi üzerine belediye anonsuyla zeytin toplamaya ara verdiklerini duyurdu. Zeytin üreticisi Muhammed Topan ise “Para kazanamıyoruz yani. Şu an maliyetin altına zeytin vermek zorunda kaldık” dedi. Bir başka zeytin üreticisi Göksel Dönmez ise “Kiloda 4 liraya zeytin toplatıyoruz, 7-8 liraya fiyat geliyor. Fiyatlar düştüğü için artık zeytin toplamayı durduruyorum” diye konuştu.

Aydın’ın Karacasu ilçesinde zeytin alım fiyatının 6 Ekim’de 1 lira aşağı çekilmesinin ardından 10 Ekim Pazartesi günü 1 lira daha düşürülmesi, zeytin üreticilerinin tepkisini çekti. Üreticiler, gece saatlerinde belediye anonsuyla zeytin toplama işlemine ara verildiğini duyurdu. Anonsta “Zeytin fiyatlarının düşmesinden dolayı zeytin alımına ara verilmiştir” denildi. Anons, kısa aralıklarla gece saatlerinde 4 kez tekrarlandı.

“BİR ÇİKOLATA OLMUŞ 10 LİRA, 3 LİRAYA ZEYTİN Mİ OLUR?”

Zeytin üreticisi Göksel Dönmez, “1992’den beri zeytincilik yapıyorum. Memur emeklisiyim. Bu yıl rekolte yüksek ama fiyatlar çok düşük. Kiloda 4 liraya zeytin toplatıyoruz, 7-8 liraya fiyat geliyor. Fiyatlar düştüğü için artık zeytin toplamayı durduruyorum. Ya da yağa göndereceğim artık. Bütün üretici arkadaşların dayanışma içerisinde olmasını isterim. Bir çikolata olmuş 10 lira, 3 liraya zeytin mi olur? 120 tane zeytin toplayacaksın 7-8-9 lira. İşçiliğin var zaten 4 lira. Diğer masraflar hariç. 4 lira işçilik. 4 kasa toplayamıyor bile çoğu yerde. 300 liraya yevmiye. Kendin götürürsen 250 lira. Senin götürme masrafın var. 70 kilo zeytin toplar. 4 kere 7, 28 eder. 4 liraya gelir. 3,5-4,5 liraya gelir. Bugün verdik. 10 liraya geldi. Yarın bunları da bulamayacağız. Domat zeytini olmasına rağmen” dedi. 

“MALİYETİN ALTINA ZEYTİN VERMEK ZORUNDA KALDIK”

Zeytin üreticisi Muhammed Topan, “Çocukluğumdan beri zeytincilik yapıyorum. Bu seneki gibi hiç böyle fiyat olmamıştı. Para kazanamıyoruz yani. Şu an maliyetin altına zeytin vermek zorunda kaldık. Toplamayı bırakmayı düşünüyorum. Maliyetler çok yüksek. Maliyetler 3’e katladı ama bizi fiyatımız geçen yılla aynı” diye konuştu.

“BEN KAZANMAYACAK OLDUKTAN SONRA BU İŞİ NEDEN YAPIYORUM?”

Başka bir zeytin üreticisi Fadime Gürdal, “Üreticiler ve mal sahipleri olarak zarar ediyoruz. Bu seneye kadar böyle bir şey görmemiştim. Bu sene geçen senin maliyetine geldi. Aslında fiyatlar 3-4 katına yükseldi. Markette bir kilo zeytin 50-60 lira. Biz burada 10 liraya zeytin veriyoruz. Bana yazık değil mi? Ben kazanmayacak olduktan sonra bu işi neden yapıyorum? Yetkililerden biraz yardım istiyoruz. Böyle gitmez. Biz çiftçiler malı satmaya geldik mi bizim malımız düşüyor. Dışarıdan bir şey almaya kalktık mı 2-3 mislisine alıyoruz. 600 ağacımız var. Hepsini eşimle birlikte toplamaya çalışıyoruz. Ama bir ay olur ama 2 ay olur hakkından gelmeye çalışıyoruz. 300 lira işçiye verip de onun altından nasıl kalkacağız? Bunun motorunu çalıştırıyorsun, traktörünü çalıştırıyorsun, gidiyorsun tarlaya evinden alıyorsun. Evine götürüyorsun. Mazot paraları o kadar yükseldi, verdiğimiz zeytin parası da o kadar düştü. Bilmiyorum artık sonumuz ne olur? Sofralıkları bırakacağım. Bu kadar düşük fiyatla onu veremem. Ben 8-9 liraya zeytin satacağım da bunun içinden çık çıkabilirsen. Bunun çifti var, ilacı var, gübresi var, çabası var. Nasıl hakkından geleceğiz biz bu işin?” dedi.

“ÇİFTÇİNİN BELİNE VUR, VUR, VUR!”

Üretici Ali Gürdal da “Yetiştirmiş olduğumuz mahsulü satmaya çalışıyoruz. Ama çiftçinin beline vur, vur, vur! Hep tüccarın ganimetine geliyoruz. Maalesef çiftçinin yüzü gülmüyor. Aldığın mazot, işçilik, gübre, ilaç pahalı. Ondan sonra gel buraya ölü paraya sat. Bundan sonra toplamayacağız. Yağ yaparım. Yağ da uygun fiyat olursa satarım. Olmazsa durur. Ne yapalım? İşçinin sahip çıkanı yok. Ziraat Odası Başkanı ilgilenmiyor hiç” diye konuştu.

Kaynak: http://ankayerel.net/haber/detay/aydin_karacasuda_zeytin_ureticileri_fiyatlarin_dusuk_olmasi_nedeniyle_belediye_anonsuyla_hasada_ara_verildigini_duyurdu_106630

Önceki Yazı
Didim MYO oryantasyon programını tamamladı
Sonraki Gönderi
Aydın Büyükşehi̇r Beledi̇yesi̇, Çi̇ne Çapari Ve Sakız Koçu Dağıtımına Devam Edi̇yor

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.