İlan Ekle Oturum aç

Aydın Büyükşehir Belediyesi ürettiği ejder meyvesinin ilk ürününü aldı

Aydin çiftçisine alternatif ürünler sunmak için birçok projeyi eszamanli olarak sürdüren Aydin Büyüksehir Belediyesi, verimli sonuçlar almaya basladi. Aydin iklimine uygunlugunu test etmek için Aydin Büyüksehir Belediyesi seralarinda ejder meyvesi olarak bilinen “pitaya” üretimine baslanirken, üretimden olumlu sonuçlar alindi. Aydin Büyüksehir Belediye Baskani Özlem Çerçioglu, Aydin çiftçisinin daha fazla kazanmasini saglamak için çalismaya devam edeceklerini söyledi.

Aydin Büyüksehir Belediyesi’nin ziraat mühendislerinden Haydar Söylevci, pitayanin Aydin’da deneme üretiminin yapilmasiyla ilgili deneyimlerini isteyen üreticilerle paylastiklarini ifade etti. Pitaya üretimiyle ilgili bilgi veren Söylevci “Tropikal iklim kusagina uygun, egzotik bir meyve olan pitayanin Aydin Büyüksehir Belediyesi bünyesindeki seralarda yetistiriciligine ve üretimine devam ediyoruz. Bu baglamda bu yilin ilk hasadini almis bulunmaktayiz. Vatandaslarimiza da alternatif tarim ürünlerine katkisi olmasi açisindan yol göstericilige devam ediyoruz. Ayrica ejder meyvelerinden aldigimiz fidanlari da vatandasimiza ulastirdik. Onlar da hasatlarini yakin zamanda yapacak” dedi.

‘Ücretsiz fide dagitimlarimiz devam ediyor’

Elde ettikleri deneyimleri de paylasan Söylevci “Yetistiriciligine devam ettigimiz ejder meyvelerinde tecrübelerimize göre bakiminda suyu fazla istemiyor ve hastaliklara karsi toleransli. Bunun yaninda kimyasallardan uzak yetistirme sartlarina yani ilaçsiz tarima uygun. Bitki, kisin sifirin altindaki sicakligin yasandigi gün sayisinin az olmasi, yazin da sicak ve nemli iklimden dolayi Aydin iklimine uyum sagladi. Bu asamadan sonra da alternatif tarim ürünlerinin çogaltilmasi için çiftçilerimizin ekimlerini daha da fazlalastirmasini amaçliyoruz” ifadelerini kullandi. Söylevci, “Ejder meyvesinin ekonomik katkisi son yillarda artmakta. Aydin içinde son yillarda yeni üreticiler ortaya çikiyor. Baskanimiz Özlem Çerçioglu’nun önderliginde ejder meyvesinin daha da yayginlastirilmasi için çalismalarimiz, üretimlerimiz ve elde ettigimiz fidanlarimizi ücretsiz olarak dagitimlarimiz devam ediyor” seklinde konusup yilda iki kez pilot bölgelerde fide dagitildigini hatirlatti.

Birden fazla hasat Bitkinin üreticiye ekonomik olarak oldukça katki sundugunun altini çizen Söylevci, “Ejder meyvesi kasim ayinin ortasindan mart ayinin ortasina kadar uyku döneminde oluyor. Bu uyku döneminde bitki büyümeye ve gelismeye devam etse de uyku süreci sonrasinda mayis ayinda bitkide çiçek olusumlari basliyor. Ejder meyvesinden sadece tek hasatlik degil yaz sezonu boyunca ve kasim ayina kadar meyve alinmaya devam ediliyor. Bu baglamda ekonomik olarak da güçlü bir bitki” ifadelerini kullandi.

Kaynak: https://aydin.bel.tr/detail/10443/aydin-buyuksehir-belediyesi-nin-yetistirdigi-ejder-meyvelerinden-ilk-hasat-yapildi

Önceki Yazı
Didim’de zabıta müdürüne silahlı saldırıda tutuklu sayısı 4’e çıktı
Sonraki Gönderi
Batıköy Mahallesi’nde başlatılan yol yapım çalışmaları devam ediyor

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.