İlan Ekle Oturum aç

Aydın Büyükşehi̇r Beledi̇yesi̇, Çi̇ne Çapari Ve Sakız Koçu Dağıtımına Devam Edi̇yor

Aydın Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma projesi kapsamında uygun şartları sağlayan kadınlara Çine çaparı koyunu ve sürüsünü büyütmek isteyen sürü sahiplerine de sakız koçu hibe etmeye başladı. Aydın il genelinde yapılan dağıtımlarla kadınların koyunculuğa başlayıp aile ekonomilerine destek olmaları hedefleniyor.

Kırsal kalkınma projelerine özel önem veren Aydın Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da koyun dağıtımına başladı. Nesli yok olmak üzereyken dünya üzerindeki son sürüsü Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından koruma altına alınan Çine çaparı koyunları çoğaltıldı ve dağıtımına başlandı.

Aydın yöresinin kalan son yağlı kuyruklu koyunu olan Çine çaparı koyunlarını teslim alan kadınlar memnuniyetlerini dile getirip Başkan Çerçioğlu’na teşekkür etti.

Diğer taraftan, uzun yıllardır yapıldığı gibi sürülerini büyütmek ve verimi yüksek sakız ırkına evriltmek isteyen üreticilere de sakız koçlarından hibe ediliyor.

“VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ”

Aydın Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Barış Altıntaş, projeyle ilgili olarak, “Tarıma ve vatandaşlarımıza verdiğimiz desteklerimiz kapsamında Çine çaparı hibe ediyoruz. Bu destekle aile ekonomilerine katkı anlamında yararlı olduğumuzu düşünüyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu durumda ailelere bir nebze olsun Büyükşehir Belediyemizin katkısı olması için de hep birlikte çalışıyoruz. Bu proje, Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun tarımla ilgili çok ciddi projelerinden bir tanesi. Biz bu nesli koruma altına almanın yanı sıra çok zor durumda yaşayan vatandaşlarımıza da destek olmanın gayesi içerisindeyiz. Çine çaparı bunun tek bir örneği. Vatandaşlarımızın neye ihtiyaçları varsa her zaman yanlarındayız” değerlendirmesinde bulundu.

KADINLAR KOYUNCULUĞA BAŞLIYOR

Çine çaparı hibesinden yararlanan kadınlar ise duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

-Selcan Moran: “Böyle bir katkıda bulunduğu için Özlem Başkanımıza teşekkür ederim. Çok güzel bir destek sağladı. Kadınlara bir girişim sağladığı için çok memnun kaldık. Çok heyecanlıyım, bu yolda ilerleyip kendimi geliştirmek isterim. Kadınların her alanda kendilerini ilerletmelerini isterim. Buna ben de dahilim. Güzel bir şekilde yol kat edeceğiz.”  

-Filiz Cezaroğlu: “40 kadar koyunum var, hepsi kırma. Onları çoğaltmam ve sakız ırkına dönüştürmem için Özlem Hanım koç gönderdi. Artık sakız koyununa dönmeyi düşünüyoruz. Sakız koyununun süt ve yavru verimi yüksek. Desteği için kendisine teşekkür ederiz. Zaten her konuda desteklemede bulunuyor. Hayvancılık üzerinden geçimimizi sağlıyoruz. Koyunlarımın sütünden yararlanıyorum, peynir yaparak satıp kazancımı sağlıyorum. Bundan sonra daha da verimli olacağını düşünüyoruz. Bu koç desteklemesi bizim için daha iyi olacak.”

-Serpil Tunç: “Öncelikle Özlem Hanım’a çok teşekkür ediyorum. Duygularım çok güzel, çocukluğuma döndüm. İlk defa koyunculuk yapacağım, inşallah iyi olur. Kendi ayaklarımın üzerinde güçlü bir kadın olmak için Özlem Hanım sayesinde koyunculuğa başlayacağım. Allah nasip ederse de ilerisi gelir. Başvuruya gittiğimizde Çine çaparıyla ilgili bilgi verdiler. Çoğaltmayı düşünüyorum. Çoğalttığımda nesli tükenmek üzere olan bir ırkı satıp da bitirmek istemem.” 

Kaynak: http://ankayerel.net/haber/detay/aydin_buyuksehir_belediyesi_cine_capari_ve_sakiz_kocu_dagitimina_devam_ediyor_106623

Önceki Yazı
Aydın Karacasu’da Zeyti̇n Üreti̇ci̇leri̇, Fi̇yatların Düşük Olması Nedeni̇yle Beledi̇ye Anonsuyla Hasada Ara Veri̇ldi̇ği̇ni̇ Duyurdu
Sonraki Gönderi
Aydın Büyükşehir Belediyesi tiyatro atölyeleri başladı

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.